• zdj2
  • zd4
  • sala
  • prasa

Na przełomie lipca i sierpnia nasze muzeum, oprócz licznie przybyłych turystów, odwiedziły także dwie praktykantki. Dwa tygodnie ich wytężonych prac zaowocowały nowymi formami graficznymi i eksponatami z dziedziny introligatorstwa.

Katarzyna Sekulska przygotowała pierwsze w naszym muzeum litografie. Pomimo ubogo wyposażonego warsztatu dzielnie oszlifowała kamienie i przygotowała na nich kilka grafik. Sympatyczny strach i słowik są autorskimi projektami, ryciny czapli i bobra zostały zaczerpnięte z Meyers Konversations-Lexikon. Nieliczni szczęśliwcy widzieli jak spod prasy litograficznej wychodzą pierwsze w historii muzeum odbitki.

Zuzanna Kowalik gościła w naszym muzeum po raz drugi. W tym roku podjęła się oprawy książek w tradycyjny sposób. Już nie musimy pokazywać tekturowej okładki i wmawiać zwiedzającym, że kiedyś były to deski. Trzy elegancko oprawione wolumeny ładnie prezentują się na naszej wystawie. By lepiej wyjaśnić poszczególne etapy oprawy, jedna z książek nie została oprawiona w skórę, co pozwala zobaczyć: składki przyszyte do więzów, sposób mocowania bloku w drewnianych deskach i piękną, ręcznie dzierganą kapitałkę.

Na zakończenie Panie przygotowały także dwa linoryty: kamienicę i wiewiórkę.

Katarzynie i Zuzannie serdecznie dziękujemy za pomoc i trud włożony w rozwijanie naszej ekspozycji oraz zapraszamy ponownie :)