• zdj2
  • zd4
  • sala
  • prasa

24 października w telewizji regionalnej TVP Białystok rozpoczął się nowy cykl reportaży "Czas niedawno przeszły". Ma on celu przybliżenie niezwykłej historii naszego regionu. Pierwszy z reportaży "Starodruki Supraskie" dotyczył historii drukarstwa i papiernictwa na Podlasiu. Materiał został w dużej mierze zrealizowany w naszym muzeum. Serdecznie zapraszamy do oglądania

Na przełomie lipca i sierpnia nasze muzeum, oprócz licznie przybyłych turystów, odwiedziły także dwie praktykantki. Dwa tygodnie ich wytężonych prac zaowocowały nowymi formami graficznymi i eksponatami z dziedziny introligatorstwa.

Ottmar Mergenthaler 1854-1898

Wszyscy słyszeliśmy o Janie Gutenbergu, który w 1455 ukończył druk Biblii 42-wierszowej. Niewiele jednak osób słyszało o „drugim Gutenbergu”. W ten sposób często nazywany jest zegarmistrz niemieckiego pochodzenia Ottmar Mergenthaler. W 1885 roku skonstruował maszynę, która zamiast pojedynczych czcionek pozwoliła odlewać całe wiersze tekstu ze stopu zecerskiego. Swoim wynalazkiem zrewolucjonizował technikę drukarską, którą od tego czasu mogliśmy śmiało nazywać przemysłem poligraficznym. Z połączenia dwóch słów: wiersz (ang. Line) i czcionka (ang. Type) wynalazek nazwano Linotypem.